Zaznacz stronę

Co Ci mówi złość?

 

Pojawia się nagle, spada jak grom z jasnego nieba ? Czy powoli narasta, by niepostrzeżenie nabrać mocy tajfunu? Jaka jest Twoja złość? Kiedy ostatnio z nią rozmawiałeś? A może już od dawna nie rozmawiacie? Bo to wstydliwa znajoma.. Bo nie wypada się przyznawać do złości. Bo dziewczynki się nie złoszczą, a chłopcy nie płaczą. 

Przez pokolenia odmówiliśmy sobie odczuwania złości, irytacji, wściekłości, podenerwowania, tak skutecznie, że dzisiaj ciężko pozwolić zaistnieć w nas tej emocji. A złość, jak każda emocja przychodzi by nam powiedzieć coś ważnego. 

Jaki jest jej język? Najpierw pojawia się napięcie, w karku lub w żołądku, po chwili serce przyspiesza, robi się ciepło, a może wręcz odwrotnie, mrozi nas, zaciśnięte zęby, spięte mięśnie twarzy. 

 

Ciało wie, daje znak, że przyszła do nas wiadomość.

 

A co umysł zrobi? Czy odbierze wiadomość? Przeczyta? Czy stłumi, wrzuci do spamu? A może nie wczyta się w treść tylko uwolni wzbierające napięcie bez refleksji nad informacją?

Co Ci mówi złość? 

Ano same ważne rzeczy: że właśnie ktoś naruszył twoje granice, wtargnął w przestrzeń twojego odpoczynku, twoich wartości, zagroził twoim zasobom. 

Może po prostu jesteś zmęczony i potrzebujesz odpoczynku a ktoś nie daje Ci na to przyzwolenia czy odbiera możliwość zregenerowania sił? 

Że, boisz się. Boisz się coś stracić, może dobre imię, wizerunek a ktoś przekręcił twoje słowa, albo przypisał ci złą intencję? Że boisz się utraty pracy, kogoś bliskiego?

Może ta złość Ci mówi, że właśnie ktoś dotknął twoich ukrywanych ran? Może wcale nie miał takiego zamiaru, ale trafił prosto w źródło zadawnionego bólu, nie uleczonej traumy, sedno kompleksu. 

Czasem ta złość mówi Ci, że się wstydzisz. Za kogoś, tego jak ktoś dla Ciebie ważny postąpił,  za siebie, swojego słowa, czynu albo nieudolności? Może się złościsz bo Ci wstyd zaniechania czegoś ważnego? Może nie obroniłeś swoich wartości? Może nie obroniłeś kogoś słabszego? Może nie zrobiłeś czegoś co było dla Ciebie ważne? I ta złość jest o Tobie?

Posłuchaj swojej dawnej znajomej Złości. Niesie Ci ona ważną wiadomość. O Tobie, Twojej przestrzeni, o bliskich, o wszystkich innych uczuciach głęboko ukrytych pod spodem, pod jej szkarłatną, wściekłą sukienką.

Kiedy czujesz ją: złość, kiedy zatrzymasz się na ten moment, poszukaj jej w ciele, gdzie zamieszkała, gdzie usiadła. Wysłuchaj, zapytaj co ją wywołało do tablicy? Zapytaj jaka jest ta wiadomość, podziękuj za czujność i odeślij. Skup się na tym fragmencie ciała w którym poczułeś jej obecność, odetchnij głęboko i uwolnij się od napięcia.

Złość – strażniczka naszych granic, zawsze na posterunku. Dbaj o nią, rozmawiaj, pamiętaj o niej ale nie bądź nią. Nie jesteś zły, nie jesteś złością.

 

Bądź ostatnim, który mówi

DLACZEGO CI, CO UMIEJĄ SŁUCHAĆ ZMIENIAJĄ ŚWIAT? Pewnie pamiętasz jak w dzieciństwie mówiono Ci: Słuchaj mamy, taty, babci, dziadka, cioci i tak dalej. Wtedy...

Po co mi jesteś smutku?

A po co mi jesteś smutku?   Obezwładniająca szara mgła, otulająca ciało, zmysły i myśli. Ciężkość ruchów i niechęć do podjęcia jakiegokolwiek ruchu,...

Wejdź w cudze buty

Wejdź w cudze buty – artykuł?   Czy warto wchodzić w czyjeś buty? Pewnie będzie niewygodnie Wejdź w cudze buty. Poczuj się w czyjejś skórze. Bądź empatyczny....

Jak zadbać o siebie?

Czas pandemii nie jest dla nas łatwym czasem. Dzieci uczą się zdalnie, my pracujemy w zespołach rozproszonych, liderzy stają przed nowym wyzwaniem, jakim jest...

Kiedy najlepiej skorzystać z coachingu?

Często słyszę pytanie czy zajmuję się life-coachingiem czy może business- coachingiem. Oczywiście, fantastycznie byłoby powiedzieć, że kiedy przychodzi do...

Dowiedz się o nowych artykułach.

Wyślemy Ci od czasu wiadomość. możesz w każdej chwili zrezygnować. 

Dziękujemy za Twój zapis.

Shares
Share This

Podziel się

Podziel się tym wpisem ze znajomymi. Kliknij w ikonkę :)