Zaznacz stronę

6 Prawd o nastawieniu

Pomyśl o osobie, którą naprawdę podziwiasz. Tak naprawdę podziwiasz. Ok. Przerwij na chwilę. Zrób pauzę i zapisz 5 rzeczy, które podziwiasz. Może okazać się, że odkryjesz coś ważnego. Osobiście odkryłem to, ze  Podziwiamy ludzi głównie  za ich nastawienie. Nie za wygląd, za stanowisko, nawet w mniejszym stopniu za to, co osiągnęły. Raczej za to to jak umieją sobie radzić w różnych sytuacjach. Niejednokrotnie bardzo trudnych. Mam wiele osób w swoim życiu, których postawa jest dla mnie wzorem. Zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym.  Inspirują mnie. Podziwiamy ludzi proaktywnych, radzących sobie z problemami

Jeżeli jesteś liderem, przywódcą to Twoja postawa czy nastawienie jest jeszcze ważniejsze. Ludzie oczekują od Ciebie, żebyś widział szanse tam gdzie inni jej nie dostrzegają, okazywać zaangażowanie tam gdzie innym się nie chce, dodawać otuchy ludziom gdy są przygnębieni.

To Ty odpowiadasz za swoje nastawienie. To Ty jesteś Panem. Ty je też wybierasz. Nie zmienisz przeszłości, ani swojej ani żadnej innej. Nie zmienisz też tego co się przytrafia, możesz za to zadecydować o swojej reakcji.

Natomiast jeżeli jesteś liderem, to właśnie nastawienie jest tą linią, która oddziela tych co robią wszystko do końca, od tych, którzy tylko o tym marzą. Prawdziwy przywódcy pomagają zespołowi w odniesieniu sukcesu i przezwyciężeniu problemów.

Kilka prawd o nastawieniu:

Nastawienie to coś, co nas przyciąga, albo odpycha od ludzi
Nastawienie to nie wszystko, ale to jedna z głównych rzeczy

Nastawienie to może być Twoje błogosławieństwo, albo Twoja zguba

Nastawienie to Twój wybór- Tak. Twój. Nie masz wpływu co Ci się przydarzy. Masz za to wpływ jak na to zareagujesz💪

Nastawienie decyduje o Twoim podejściu do życia

To produkt uboczny Twoich dominujących myśli- co sobie najczęściej myślisz? Co do siebie mówisz?

Wrogie nastawienie niszczy. Pozytywne buduje.

To odbicie Twojego wnętrza

Nastawienie można zmienić

 

Jest jeszcze coś – nastawienie to nie hura optymizm. To nie jest podejście „jakoś to będzie”, albo „wszystko się ułoży” Samo najprawdopodobniej nie.  Raczej nigdy,.

Są ludzie, którzy mają zajebiste nastawienie- tylko co z tego, skoro są niekompetentni?
Dobra wiadomość o tych z punktu powyżej jest taka, że mają dobre nastawienie, zła jest taka, że są po prostu głupi
Tacy ludzie jak np. stracą pracę reagują – “o świetnie, będę mieć więcej czasu” 😀
🎯Dobre nastawienie jest wtedy, kiedy myślisz, że trzeba zrobić wszystko co można i trzeba, aby osiągnąć cel.To jest postawa lidera 

 

Chciałbym Cię zainspirować. Zapraszam Cię do zapoznania z 6 krokami, które spowodują, że Twoje nastawienie będzie właściwe i będziesz bliżej odniesienia sukcesu niż kiedykolwiek.

 

 1.Przestań myśleć jak ofiara!

To co naprawdę wzmacnia to stwierdzenie: mogę sprawić, że to się uda. To co naprawdę dołuje to stwierdzenie: nie jestem w stanie sprawić, że coś się zmieni.

Pierwsze jest stwierdzeniem kogoś o właściwym nastawieniem. Drugie kogoś o mentalności ofiary.

Jeżeli chcesz mieć właściwe nastawienie trzeba pozbyć się mentalności ofiary.  To mentalność, która powoduje, że ktoś uważa, że doznaje poczucia starty tylko i wyłącznie z powodu innych osób. Ich nieszczęściu, bądź złej doli są winni inni ludzie.  Wierzy, że wybawienie pochodzi od innych osób. Praca z człowiekiem, który wybrał rolę ofiary jest bardzo męcząca. Niestety taka mentalność jest coraz powszechniejsza. Jest to także nastawienie „ należy mi się” – czyli ktoś powinien o mnie zadbać.  Coraz więcej ludzi ma roszczenia, uzależniając się od innych. Nie chcą być proaktywni i działać.

To, co możesz zrobić to pozbyć się bezradności i pomóc w tym innym ludziom. Jak to możesz zrobić:

Nie szukaj wymówek. Nigdy. Wymówki to strata czasu., To szukanie przyczyn na zewnątrz i szukanie usprawiedliwienia, że się nie udało. Najciekawsze jest to jak je znajdziesz 😊

Jeżeli jesteś liderem- ważne jest, żeby ludzie wiedzieli, że oczekuje się od nich rozwiązywania problemów, że są w stanie coś zrobić.

To ludzie biorą odpowiedzialności za woje działania- zachęcaj ich do tego.

Doceniaj ludzi. Ktoś, kto jest doceniony będzie miał wyższe poczucie własnej wartości.

Wyrażaj uznanie.

Dawaj coraz ambitniejsze zadania.

Bądź przykładem determinacji i działania,.

Może się wydawać, że inspirowanie ludzi do tego, aby byli bardziej proaktywni i mniej bezradni jest wręcz niemożliwe. Tymczasem wystarczy, że będą widzieli, że są w stanie coś zrobić. Mieli wiarę w swoje możliwości.

Mój mentor John Maxwell w książce „Bądź Liderem 2.0” opisuje eksperyment, jaki przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych metodą podwójnie ślepej próby. Zebrał kilku nauczycieli i powiedział, że są trzema najlepszymi w szkole i dlatego przydzielił im 90 uczniów w szkole o najwyższym ilorazie inteligencji. Mieli ich uczyć w ich tempie dostosowując swoje ,metody i tempo nauki do tych zdolnych dzieciaków. Miało to trwać rok.

Przez ten rok uczniowie byli wniebowzięci, nauczyciele także odczuwali ogromną satysfakcję z pracy  z najzdolniejszymi. Ich tempo przyswajania wiedzy i rozwoju wzrosło o około 30 % w porównaniu  z Innymi uczniami.

Pod koniec dyrektor oznajmił nauczycielom, że wcale nie pracowali z najlepszymi uczniami. Wzięli uczniów z losowania. Nauczyciele stwierdzili, że wobec tego to oznacza, że są wyjątkowymi nauczycielami. Okazało się, że też są wylosowani.

Jak to się stało, że osiągnęli takie wyniki? Mieli wiarę w swoje możliwości. Stali się proaktywni, szukali możliwości, a nie niedogodności. Nie myśleli o sobie jak o ofiarach.

To zadanie dla Ciebie- po pierwsze samemu trzeba przestać myśleć o sobie jak o ofierze. Wierzyć  w swoje możliwości wzmacniać innych. Wyzwanie dla Ciebie na  dzisiaj – wzmacniaj przekonanie na temat swoich możliwości i doceniaj innych wzmacniając ich przekonania.

 

  1. Złap Byka za rogi

Prawda jest taka – im dłużej zwlekasz tym trudniej zacząć i rośnie prawdopodobieństwo, że nie zrobisz tego nigdy.

Trzeba wziąć byka za rogi. Nastawić się na działanie i zacząć po prostu to robić. Wielu ludzi zachowuje się w ten sposób jakby chcieli wydoić krowę – biorą stołek, idą na pole, siadają na tym stołku i czekają aż krowa podejdzie. Jedyna rzecz, to robić to, co powinno być zrobione nawet jeżeli to jest trudne. Wybitni ludzie nie robią nic naprawdę wybitnego każdego dnia. Są konsekwentni i nie odkładają na później.

Jeżeli chcesz, żeby naprawdę Ci się udało to trzeba odpowiedzieć sobie na 4 pytania:

Czego chcę tak naprawdę?

Ile to będzie kosztować? Koszty to nie tylko pieniądze.

Czy chcę zapłacić tę cenę?

Czy chcę zapłacić już teraz?

Najważniejsze jest ostatnie pytanie, bo jeżeli nie zaczniesz płacić tej ceny od razu, to poprzednie pytania są bezużyteczne.

14 lutego 1876 do Urzędu Patentowego przyszedł Elisha Gray. Słyszałeś o nim? Od pewnego już czasu pracował nad skonstruowaniem urządzenia, które przenosiłoby głos za pomocą kabla. Tego dnia przyszedł nie opatentować wynalazek, a tylko zastrzec. Oznaczało to, że zamierza wymyśleć takie urządzenie. Dowiedział się, że kilka godzin wcześniej ktoś opatentował już takie urządzenie. Nazywał się Alexander Graham Bell- o nim pewnie już słyszałeś. Mimo, że Grey próbował dowieść swoich racji w sądzie nie udało mu się. Zwlekał.

Chciałbym Ci coś zaproponować- wyzwanie na najbliższe 30 dni. Przez ten czas codziennie rano przed wstaniem z łóżka powtarzaj sobie 50 razy „zrób to teraz” i to samo przed snem. A teraz znajdź byka, którego weźmiesz za rogi.

 

  1. Wejdź do strefy bez narzekania

Jak myślisz? Jak atrakcyjną osobą jesteś jeżeli mówisz o swoich problemach, narzekasz, że coś nie udało, że rzeczywistość jest zła? Jak Cię ludzie odbierają?

Ludzie, którzy wiedzą, że należy robić to, co trzeba potrafią radzić sobie z emocjami. Każdy ma czasem zły dzień i może czuć się źle. Nasze nastawienie nie może zablokować emocji, ale może spowodować, że emocje nie będą nas powstrzymywać.

Jakie są korzyści z narzekania? Żadna. Donikąd nas to nie zaprowadzi. Narzekanie powoduje negatywne emocje. nie lubimy przebywać z kimś kto ciągle narzeka. Nie ma nic ciekawego w takich osobach. Są męczący. Nikt ich nie chce zatrudniać, a praca z nimi to istna gehenna.

Jak zatem walczyć z narzekaniem? Wyrażając wdzięczność. Tworzymy przeciwność narzekania. Jak to zrobić?

Wdzięczność niewyrażana nie jest wdzięczność. Kropka. Chociaż to czasem trudne to warto wyrazić to słowami, także do siebie. Może się okazać, że te słowa dodadzą otuchy i poczujesz wdzięczność.

Wyrażaj wdzięczność za małe i zwykłe rzeczy. Im bardziej jesteś wdzięczny za małe rzeczy, tym bardziej wielkie będą miały jeszcze większe znaczenie.

Wyrażaj wdzięczność zwłaszcza wobec przeciwności losu. To chyba zdecydowanie najtrudniejsze. Jeśli nauczymy doceniać się to, co już mamy, zobaczymy, że mamy jeszcze wiele do docenienia. Gdy jesteśmy wdzięczni znika lęk a, zaczyna pojawiać się wiara. A to daje motywacje do działania. Jak jesteś liderem to nie narzekaj, a jak sprawy mają się źle to bierz się do roboty i proś ludzi o pomoc. Pamiętaj też, że nie możesz prowadzić ludzi i jednocześnie narzekać.

4.Wejdź w cudze buty. Poczuj się w czyjejś skórze. Tyle mówi się o tym, że trzeba wczuć się w drugiego człowieka, być empatycznym. To jedna z najważniejszych rzeczy w relacjach międzyludzkich. Rzecz w tym, aby doprowadzać rzeczy do końca razem z innymi ludźmi i za ich sprawą. Żeby to uczynić potrzebujesz kilku rzeczy. Po pierwsze empatii, a to umiejętność zrozumienia ludzi bez względu na sytuacje. Ilu ludzi wybiera zrozumienie tylko w sytuacji, która im pasuje? To nie jest empatia.

Jeżeli wejdziemy w czyjeś buty, spojrzymy z cudzej perspektywy może okazać się, ze robią coś właściwego i to z właściwych pobudek. Jeżeli oceniasz kogoś na podstawie jednej historii to jesteś w ogromnym błędzie.

John Maxwell mówi o 3 perspektywach: drugiej osoby, swojej własnej, wspólnej. Okazuje się zawsze, że każda z tych perspektyw przynosi coś zupełnie innego, a jednocześnie powoduje, że tworzy się coś dobrego.

Jeżeli chcesz wczuć się w drugiego człowieka musisz nauczyć się słuchać. Słuchać nie po to, żeby odpowiedzieć, ale po to, żeby zrozumieć.

Tim Hansel pisze o tym w ten sposób:

Trudno jest coś przyjąć, gdy ma się zaciśnięte pięści.
Nie można objąć, gdy ma się skrzyżowane ramiona.
Trudno jest widzieć z zamkniętymi oczami.
Trudno jest odkrywać, gdy ma się zamknięty umysł.
A serce, które zamknęło się na dawanie, nie wie, że tym samym zamknęło się również na możliwość otrzymania miłości.

Jeżeli pracujesz ludźmi to warto zacząć od zwykłego przywitania się. Możesz też oszacować ich talent i możliwości pytając sam siebie „ czy potrafią”. To jest pytanie z ich perspektywy, bo dotyczy ich talentu. Drugie pytanie „ czy chcą”. Będą chcieli jeżeli ich poprowadzisz i będziesz umiał wejść w ich buty. Jak na oba pytania odpowiedź będzie twierdząca to współpraca prawdopodobnie będzie owocna.

  1. Pielęgnuj swoją pasję

Mój mentor John Maxwell w książce Bądź Liderem 2.0” pisze: „ Liderzy z właściwą postawą i nastawieniem na robienie wszystkiego, co potrzebne i co jest w ich mocy, zazwyczaj tryskają energią i entuzjazmem, a to podsyca ich chęć do dążenia do doskonałości. Dlatego jestem przekonany, że w sprawie kariery najlepsza rada dla każdego to: „Znajdź pasję i podążaj za nią”

Jeżeli pracujesz z pasją to robisz to dobrze. Miąłem niedawno okazję uczestniczyć we wspaniałym live cooking show. Kucharz, który prezentował różne techniki  przygotowując wyśmienite i wyszukane dania był bez przerwy uśmiechnięty, odpowiadał na wszystkie pytania, siekał, doprawiał, układał prawdziwe dzieła na talerzu. Zapytałem co takiego jest w tym co robi, że w ogóle nie widać po nim zmęczenia ( był po całym dniu pracy w restauracji, w której gotuje) odpowiedział – „ pasja, ja nie pracuję, robię to, co kocham”

To samo robią liderzy. Pielęgnują pasję. Zarażają nią. Są entuzjastyczni.

Pasja to nie jest coś, co się po prostu przydarza. Dlaczego pasja jest tak ważna:

✅Pasja napełnia cię energią.

✅Pasja pomaga ci utrzymać samodyscyplinę.

✅Pasja czyni pracę przyjemną.

✅Pasja utrzymuje cię w grze.

✅Pasja daje ci „energetycznego kopa”

 

Wielcy ludzie kochają to, co robią i robią to, co kochają. Dzięki temu dochodzą do wspaniałych rezultatów.

 

Co robi ogromną różnicę?

  1. Przekraczaj oczekiwania

Przekraczaj oczekiwania, to robi ogromną różnicę. Podobno 75 % ludzi zawodzi w spełnianiu oczekiwań, a tylko 5 % przekracza je. To właśnie ci ostatni powodują, że idziemy naprzód.  To jest największy krok w rozwoju- przekraczanie oczekiwań. Spełnianie obietnic zaś przynosi kolejne korzyści w postaci ludzi, którzy za Tobą pójdą. To właśnie czyni prawdziwych, wielkich liderów. Przekraczanie oczekiwań.

Jeżeli podejmiesz decyzję stawiania sobie poprzeczki wyżej od innych zauważysz zmiany. Ta poprzeczka jest w różnych obszarach Twojego życia. John Maxwell proponuje następujący podział:

  • Własne silne strony – tutaj poprzeczka musi być wysoko, bo są obszary, w których jesteś naprawdę blisko doskonałości. W słabych obszarach proś o pomoc innych. Każdy ma silne strony.
  • Rozwój – To kolejne podniesienie poprzeczki w obszarze silnych stron. Jeżeli tego nie zrobisz, to zatrzymasz się we wzrastaniu.
  • Szanse – zawsze szukaj szans do wykorzystania silnych stron. To możliwość wykorzystania tego co się nauczyłeś i dalszego rozwoju.
  • Oczekiwania innych – pytanie ludzi o to jakie mają oczekiwania jest kluczowe. Nie możesz wiedzieć jakie są ich oczekiwania, póki ich nie zapytasz. Spełnienie oczekiwań to absolutne minimum.
  • Twoje własne oczekiwania- Inni ludzie tworzą dla Ciebie podstawę oczekiwań. Możesz to wykorzystać. Dzięki temu wiesz, co możesz dać, żeby sprawić im radość i dostarczyć im więcej wartości.

Postawa przekraczania oczekiwań dostarcza wiele korzyści. John mówi „ jeżeli spełnisz oczekiwania dostaniesz zapłatę, jeżeli je przekroczysz dostaniesz nowy kontrakt”. Wszystko co dasz ponad oczekiwania to jest to czego trzeba. Dostaniesz wtedy więcej, Może nie od razu, ale dostaniesz.

Jesteśmy Leadit i jesteśmy Twoimi przyjaciółmi. Ty się liczysz. Dbaj o siebie i innych. Do zobaczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bądź ostatnim, który mówi

DLACZEGO CI, CO UMIEJĄ SŁUCHAĆ ZMIENIAJĄ ŚWIAT? Pewnie pamiętasz jak w dzieciństwie mówiono Ci: Słuchaj mamy, taty, babci, dziadka, cioci i tak dalej. Wtedy...

Po co mi jesteś smutku?

A po co mi jesteś smutku?   Obezwładniająca szara mgła, otulająca ciało, zmysły i myśli. Ciężkość ruchów i niechęć do podjęcia jakiegokolwiek ruchu,...

Co Ci mówi złość?

Co Ci mówi złość?   Pojawia się nagle, spada jak grom z jasnego nieba ? Czy powoli narasta, by niepostrzeżenie nabrać mocy tajfunu? Jaka jest Twoja...

Wejdź w cudze buty

Wejdź w cudze buty – artykuł?   Czy warto wchodzić w czyjeś buty? Pewnie będzie niewygodnie Wejdź w cudze buty. Poczuj się w czyjejś skórze. Bądź empatyczny....

Jak zadbać o siebie?

Czas pandemii nie jest dla nas łatwym czasem. Dzieci uczą się zdalnie, my pracujemy w zespołach rozproszonych, liderzy stają przed nowym wyzwaniem, jakim jest...

Dowiedz się o nowych artykułach.

Wyślemy Ci od czasu wiadomość. możesz w każdej chwili zrezygnować. 

Dziękujemy za Twój zapis.

Shares
Share This

Podziel się

Podziel się tym wpisem ze znajomymi. Kliknij w ikonkę :)