Zaznacz stronę

Równowaga – co to takiego?

 

Zapewne słyszałeś kiedyś zdanie, życie to nie jest bajka… Czym w takim razie jest? Kiedy zadam to pytanie, to zapewne każdy z nas odpowie inaczej. Dla każdego zapewne będzie tutaj pojawiała się inna metofora, inne określenie i inne emocje. 

Gdybym zapytała siebie, mogłabym porównać życie do pogody. Czasami jest spokojna i słoneczna, innym razem deszczowa i pochmurna, a jeszcze innym razem mglista i chłodna. Takie też bywa nasze życie. Co dziennie może mieć inną temperaturę i inne otoczenie, jednak zawsze jest nasze, osobiste i ważne. Jest na tyle ważne i na tyle osobiste, żeby zależało nam, aby o nie dbać. Jest też na tyle nasze, aby chciało nam się na nie wpływać. 

Co robimy kiedy pogoda jest pochmurna, za oknem pada deszcz i tzw. aura nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu? Ja robię sobie ciepłą herbatę lub nalewam sobie lampkę wina, biorę z półki książkę i wskakuje pod ciepły koc. A innym razem przebieram się w strój sportowy i idę biegać 😉 Tak, wychodzę na dwór 😊

Od tego co w danym dniu wybiorę zależeć będzie moje samopoczucie i też po części samopoczucie innych osób, które ten dzień spędzą ze mną.

A co robię, kiedy w moim życiu dzieje się nieciekawie, zbliżają się trudności, czy większy smutek (jeśli mogę tak go określić)? Też podobnie, albo otulam się dobrymi emocjami i ciepłymi ludźmi obok, albo zakładam wygodne i porządne buty, bo trzeba będzie przejść kawał trudnej trasy.

To jaką decyzję podejmiesz o swojej reakcji na deszcz i trudności, wpłynie i ukształtuje najprawdopodobniej Twoje przyszłe i następne sytuacje, podczas których będziesz napotykał trudności. 

A żeby tego było mało, obecne czasy nie są łatwe, i to zarówno jeśli chodzi o klimat jak i nasze życie.

Stres, choroby cywilizacyjne, zbyt szybkie tempo życia, nałogi, problemy w pracy i w domu, zdalna praca i zdalne nauczanie, permanentne zmęczenie… wszystko to nam nie sprzyja, nie buduje naszego poczucia własnej wartości, nie buduje nas jako ludzi spełnionych. Za to czujemy się często bezradni i wyczerpani.

A gdyby tak zacząć reagować na warunki atmosferyczne w naszym życiu, tak jak radzimy sobie ze słabszą aura za oknem?

A gdybym teraz powiedziała Ci, że to Twoja osobista odpowiedzialność, zadbać o swoje warunki życiowe?

W szkole nikt nas nie uczył, jak rozwiązywać problemy. W domu uczyliśmy się z obserwacji, nasi rodzice robili to w różny sposób. My po wielu obserwacjach przyjęliśmy jakiś konkretny sposób, lub kilka. Nikt jednak nie zatrzymał nas na naszej drodze życia i nie powiedział do nas: „Hej! Nauczę Cię jak sobie poradzić z problemami”. A to byłaby całkiem cenna lekcja dla nas. Szczególnie w obecnych czasach. W każdych czasach, ale myślę, że w tym wyjątkowo. 

Dlaczego mielibyśmy uczyć się rozwiązywania problemów? Po co nam taka wiedza? Po co nam taka umiejętność?

W skrócie: ABY ZADBAĆ O SIEBIE. ABY ZADBAC O INNYCH.

I w tych wygodnych butach doszliśmy do pojęcia zdrowia psychicznego. Zgodnie z definicją zdrowie psychiczne jest to dynamiczny proces uwarunkowany rozwojem i zmianom w ciągu życia, ukazującym dążenie do równowagi pomiędzy zasobami człowieka a wpływami środowiska.

Nasze zdrowie psychiczne zatem wpływa na to w jaki sposób realizujemy nasze cele i zadania życiowe, a sama równowaga zależy od wielu czynników społecznych, biologicznych, wartości kulturowych i innych.

Do słowniczka pojęć warto dopisać jeszcze pojęcie dobrostanu, który definiujemy jako samoakceptację, poczucie panowania nad swoim życiem, poczucie szczęścia, zadowolenia z życia oraz tolerancją i akceptacją dla innych. 

Jak to dla Ciebie brzmi?

Dobrostan i zdrowie psychiczne to dla mnie kluczowe aspekty mojego życia. Jestem przekonana o tym, że bez nich działających, ono nie będzie funkcjonowało należycie. Nie ma się co oszukiwać dobrostan i zdrowie psychiczne to trochę jak jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jeśli będzie skażone, to pomału będzie z nas wyciskać resztki zdrowia i sił, a jeśli będzie czyste, będzie dodawać nam energii i siły do działania, do realizacji zadań i zdobywania marzeń.

Zdrowie psychiczne to szerokie pojęcie i wymagające spojrzenia indywidualnego na każdego z nas, jednak na kilka tematów można spojrzeć całościowo i ogólnie.

Po pierwsze praca. Dla jednych z nas jest ona pasją, jest związana z naszymi zainteresowaniami, talentami, a zaryzykuje nawet stwierdzenie, że spełnieniem marzeń. Dla innych z nas przykrym obowiązkiem i przyczyną wielu problemów i negatywnych doświadczeń. Może kojarzyć się nam z drugim domem, strachem przed jej utratą lub pojęciem wypalenia zawodowego. 

Skoro jesteśmy przy pracy, to pozwolę sobie na wskazanie pojęcia work-life balance. Mówi się, że idealnym by było mieć równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. To jednak sprawa niełatwa i nieprosta do osiągnięcia, a po drugie – wychodzę z założenia, że każdy z nas będzie ten balans miał inny. I tutaj chyba jest klucz do równowagi. Piszę „chyba”, gdyż nie robiłam w tym temacie żadnych badań, jednak mam takie poczucie, że tak jak dla każdego z nas równowaga będzie czymś innym, tak również dla każdego będzie ona w innym miejscu. Gdyż każdy z nas w innym czasie, indywidualnym i tylko sobie odpowiednim, się znajduje.

Kolejnym aspektem będzie życie osobiste. Na ile określisz swój poziom zadowolenia ze swojego życia osobistego? Czy wiesz, że zadowolenie z życia to efekt naszej postawy życiowej: zaufania do samego siebie, akceptacja tego co przychodzi i odchodzi oraz wewnętrzne poczucie sensu. 

Twój poziom zadowolenia z życia nie uchroni Cię od problemów, ale wskaże Ci różnicę w ich rozwiązywaniu.

Badania jednoznacznie wskazują, że spora część Polaków i Polek zatraciła umiejętność zauważania własnego zmęczenia organizmu i co gorsze kompletnie ignorują jego objawy, co prowadzi do wyniszczenia zdrowia. Żeby tego było mało, osobiste problemy występują coraz częściej, również z powodu braku umiejętności radzenia sobie z poprzednimi zagadnieniami. Koło się zamyka. 

Czy możemy liczyć na „koło ratunkowe”?

Oto podstawowe zasady przetrwania, które warto wypróbować:

  1. Zasada „Prześpię się z tym” – kiedy dopada nas sytuacja trudna, stresująca, podejmowanie jakiejkolwiek wymagającej decyzji w danej chwili nie będzie dobrym pomysłem.
  2. Zasada „Wybiegaj to!” – zajmij się czymś innym, co zaangażuje Cię bardziej fizycznie niż umysłowo i emocjonalnie.
  3. Zasada „Wycisz się” – znajdź sposób na wyciszenie Twoich myśli.
  4. Zasada „Otaczaj się dobrą energią” – zadbaj, aby obok Ciebie byli życzliwi Ci ludzie.
  5. Zasada „Pytaj na trzeźwo” – kiedy opadną emocje, zadaj sobie pytanie: Czy decyzja, którą podejmę wspiera mnie w osiągnięciu mojego celu? Czy moje zachowanie przybliża mnie do mojego celu? Czego nauczyła mnie ta sytuacja? Co konkretnie wynoszę z tego zdarzenia dla siebie na przyszłość?
  6. Zasada „zdrowy człowiek, to wyspany człowiek” – postaraj się wysypiać, dbaj o to, gdyż jedna zarwana noc kosztuje Cię trzy kolejne.
  7. Zasada „zasypiaj czysty” – niech przed snem nie krążą Ci po głowie nieudane czy niekorzystne sytuacje, raczej przypomnij sobie te przyjemne i pozytywne, niech one z Tobą zasypiają.
  8. Zasada „10 sekund o poranku” – kiedy zadzwoni budzik nie zrywaj się od razu z łóżka, daj sobie 10 sekund na oddech, przeciągnięcie się i świadome wstanie z łóżka.
  9. Zasada „spacer jest dobry na wszystko” – zaplanuj w ciągu dnia spacer, nawet kilkuminutowy, nawet jeśli miałbyś pójść sam.
  10. Zasada „Kochaj!” – przytul i powiedz swojemu dziecku, partnerowi, rodzicowi, że go kochasz. Nie dość, że pozytywnie się naładujecie na resztę dnia, to wyzwolicie poczucie bezpieczeństwa dzięki przytuleniu.

Te zasady kosztują jedynie, a może AŻ odrobinę chęci z Twojej strony 😊

Powodzenia!

 

Bądź ostatnim, który mówi

DLACZEGO CI, CO UMIEJĄ SŁUCHAĆ ZMIENIAJĄ ŚWIAT? Pewnie pamiętasz jak w dzieciństwie mówiono Ci: Słuchaj mamy, taty, babci, dziadka, cioci i tak dalej. Wtedy...

Po co mi jesteś smutku?

A po co mi jesteś smutku?   Obezwładniająca szara mgła, otulająca ciało, zmysły i myśli. Ciężkość ruchów i niechęć do podjęcia jakiegokolwiek ruchu,...

Co Ci mówi złość?

Co Ci mówi złość?   Pojawia się nagle, spada jak grom z jasnego nieba ? Czy powoli narasta, by niepostrzeżenie nabrać mocy tajfunu? Jaka jest Twoja...

Wejdź w cudze buty

Wejdź w cudze buty – artykuł?   Czy warto wchodzić w czyjeś buty? Pewnie będzie niewygodnie Wejdź w cudze buty. Poczuj się w czyjejś skórze. Bądź empatyczny....

Jak zadbać o siebie?

Czas pandemii nie jest dla nas łatwym czasem. Dzieci uczą się zdalnie, my pracujemy w zespołach rozproszonych, liderzy stają przed nowym wyzwaniem, jakim jest...

Dowiedz się o nowych artykułach.

Wyślemy Ci od czasu wiadomość. możesz w każdej chwili zrezygnować. 

Dziękujemy za Twój zapis.

Shares
Share This

Podziel się

Podziel się tym wpisem ze znajomymi. Kliknij w ikonkę :)