Efekt lustra w zatrudnieniu

Różnorodność w zespole jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność wykonywanych zadań. Międzynarodowe korporacje jak Samsung, Google czy Apple układają swoje zespoły przykładając szczególnie dużo starań do kwestii różnorodności nie tylko na poziomie  kompetencji ale również na poziomie osobowościowym. W badaniach przeprowadzanych w  polskich małych przedsiębiorstwach i małych zespołach zarządzanych przez tego samego lidera w  dłuższym okresie czasu, obserwuję efekt lustra. Cały zespół wykazuje podobne cechy  osobowościowe, co na dłuższą metę zamiast wpływać pozytywnie, ponieważ wszyscy funkcjonują na wzór lidera, ma negatywne skutki. Jest to bezpośrednio związane z kwestią braku doboru pod  kątem osobowościowym osób na poszczególne stanowiska. Tym samym cały zespół wizjonerów,  czy cały zespół pragmatycznych introwertyków, nie będzie miał równie dobrych efektów, co zespół różnorodny, w którym nie tylko kompetencje na poziomie wiedzy decydują o objęciu danego  stanowiska. Jeżeli zatrudnieniem zajmuje się jedna osoba, bardzo często cały zatrudniony zespół jest zatrudniony według tego samego wzoru. Jak to wpływa na pracę zespołu? W perspektywie  długoterminowej jest to generator konfliktów, ponieważ brakuje czynnika racjonalizującego.

Dlaczego wykonywać tak ciężką i długotrwałą pracę nad własnym rozwojem zamiast zlecić firmie  szkoleniowo- doradczej ulepszenie swojego zespołu?

Od tego jakim Ty jesteś liderem zależy jacy liderzy będą się kształtować w Twoim zespole na  przestrzeni najbliższych miesięcy i lat. Zatrudnienie szkoleniowców, to tak naprawdę ostatni etap  przy wdrażaniu zmian, lub cykliczny krok w utrzymaniu sprawnie prosperującego organizmu jakim  jest Twoja firma.

Zanim zamówisz więc trenera biznesu by zorganizował szkolenie, które  zmotywuje Twój zespół odpowiedz sobie na te podstawowe pytania:

Czy daję regularnie informację zwrotną moim pracownikom?  
Czy mój zespół czuje się doceniony?  
W jaki praktyczny sposób jesteś w stanie pokazać, że doceniasz współpracowników?  Które z Twoich potrzeb muszą zostać spełnione, aby praca sprawiała Ci przyjemność?  Jak się czujesz, kiedy inni kwestionują Twój talent i wątpią, czy potrafisz osiągać dobre wyniki?  Dlaczego ludzie zazwyczaj osiągają takie wyniki, jakich inni się po nich spodziewają?  W jaki sposób możesz pomóc innym dostrzec pełnię ich potencjału?  

W jaki sposób możesz celebrować sukcesy ludzi, dla których jesteś liderem?  W jaki sposób możesz cały czas stymulować ludzi, aby dążyli do wyższych standardów,  jednocześnie nie stwarzając wrażenia, że nie można Cię zadowolić?  

Jeżeli zespół zgodnie z efektem lustra ma funkcjonować na Twój obraz i podobieństwo zadbaj o to,  by być wzorem godnym naśladowania. W procesach rekrutacyjnych kieruj się nie tylko  kompetencjami ale również cechami osobowościowymi. Pamiętaj, że w zespole potrzebni są nie  tylko kreatorzy ale również racjonalizator, wykonawca czy dusza zespołu. Każdy z tych osób  przyczyni się do lepszego funkcjonowania firmy – jako jednego organizmu. 

Kto to jest Coach ICF?

Kto to jest Coach ICF?

Coach ICF (International Coach Federation) to profesjonalista w dziedzinie coachingu, który uzyskał certyfikację od jednej z najbardziej...

czytaj dalej
Znaczenie rozwoju w biznesie

Znaczenie rozwoju w biznesie

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu, sukces przedsiębiorstwa często wiąże się z umiejętnością nieustannego doskonalenia i rozwoju...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz