Jak wejść na drogę prawdziwego rozwoju osobistego

Sky is the limit. Znasz ten motywacyjny slogan? Był czas w moim życiu, gdy też z całych sił w niego wierzyłam. Wierzyłam, że rozwój osobisty polega na coraz cięższej pracy, na ciągłym podbijaniu wyników i maksymalnym zaangażowaniu w korporacyjny kołowrotek. Dziś wiem, że bardzo się myliłam. Dlatego chcę Ci powiedzieć, czym dla mnie jest (i czym nie jest) rozwój osobisty i co zrobić, aby go realizować w swoim życiu.

Rozwój osobisty to nie to samo co sukces

Panuje powszechne przekonanie, że rozwój osobisty nierozłącznie związany jest z sukcesem. Strony motywacyjne zalane są tytułami w stylu „Jak osiągnąć sukces”, „Jak dążyć do sukcesu”. Przecież każdy z nas może osiągnąć wszystko, czego chce, prawda? 

Być może każdy z nas mógłby osiągnąć sukces, gdyby był pracowity, konsekwentny, zmotywowany, był w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie, miał jasno wyznaczony cel i odpowiedniego mentora. Tyle tylko, że rzadko kiedy wszystkie te czynniki pojawiają się w życiu każdej osoby. 

Na dodatek sukces często jest utożsamiany z wypchanym portfelem, dużym domem i najnowszym modelem auta. Ja sama tak uważałam. Ludzie? Praca nad sobą? Byłam nastawiona wyłącznie na cel. 

Ale rozwój osobisty to nie wyścig do złotego koryta. 

Teraz zupełnie inaczej patrzę na sukces, jaki daje rozwój osobisty. Dla mnie prawdziwym sukcesem jest na przykład to, potrafię o wiele lepiej panować nad swoją głęboko zakorzenioną agresją. W sytuacji stresowej potrafię zrobić stopklatkę, przemyśleć działanie i nie ranić ludzi wokół mnie. Za każdym razem, gdy potrafię się zatrzymać i właściwie zachować, osiągam swój sukces.

Rozwój osobisty to nie ładne fotki na Instagramie

Jedną z największych pułapek w drodze rozwoju osobistego jest to, że spotkasz fałszywych mentorów.  Ja także dałam się nabrać na piękne hasła internetowych guru, którzy sami nic nie przeżyli, a uczą innych jak żyć. Którzy szafują pięknymi, ale pustymi hasłami.

Jeśli jesteś rodzicem, na pewno często spotykasz w sieci wymuskane zdjęcia lub filmiki znanych osób, które pokazują swoje idealne rodzicielstwo i uczą innych jak być idealnym rodzicem. Ale to kłamstwo. Życie tych osób z pewnością nie jest idealne. I one zmagają się z wieloma problemami i trudnościami. 

Dlatego nie bierz całej swojej wiedzy o rozwoju osobistym ze zdjęć na Instagramie lub z memów na Facebooku.  Rozwój osobisty polega na tym, że coraz lepiej poznajmy samych siebie i że potrafimy dostrzec swoje własne potrzeby. A potem szukamy mentorów, którzy sami przeszli tę drogę.

Ale nie zrobisz tego, jeżeli całą swoją uwagę kierujesz na zewnątrz, na pokazywanie innym swojego idealnego życia. Bo prawdziwy rozwój osobisty to wychodzenie od świata zewnętrznego do świata wewnętrznego

Szukaj siebie w kontakcie z naturą, w refleksji, w medytacji. Pamiętaj, że świat wykreowany w social mediach nie jest światem prawdziwym.  Wszyscy łapiemy się na tym, że podoba nam się idealne życie na Instagramie i też tak chcielibyśmy żyć. Ale to jest pustka. Sukces, który nie istnieje.

Co wspiera nas w prawdziwym rozwoju

s

Jeśli chcesz wejść na drogę prawdziwego rozwoju osobistego, zadbaj o 3 ważne rzeczy.

1. Spójne wartości 

Zastanów się, czy wartości, które deklarujesz, są w zgodzie z Tobą? 

Zdarza się, że prowadzę warsztaty o godzinie 20 i na pytanie: „Co jest twoją najważniejszą wartością”, pada odpowiedź: „Rodzina”. Jaki to brak konsekwencji! Skoro najważniejsza jest rodzina, to co ktoś robi o godzinie 20:00 na warsztatach?

Ustal, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze, i trzymaj się tego. 

2. Środowisko, które wspiera w rozwoju.

Jeśli będziesz przebywać w środowisku, w którym wszyscy pędzą, to nie stworzysz sobie warunków, aby naprawdę się rozwinąć. 

Gdy pracowałam w korporacji, nie rozumiałam osób, które nie chciały pędzić razem ze mną. Uważałam, że nie chcą się rozwijać. Zdobywałam coraz wyższe stanowiska, ale czy to przekładało się na rozwój mojej świadomości? Absolutnie nie.  

Bo w rozwoju wspierają nas inni ludzie. 

Wiem, że bardzo ciężko jest porzucić swoich znajomych, osoby, które są z nami niekiedy od wielu, wielu lat. Ale co jeśli one powodują, że nigdy nie dowiesz się, kim tak naprawdę jesteś? Co jeżeli są to ludzie nauczeni tylko brać, a niewiele dają?  Co jeśli ci ludzie tak naprawdę nie wspierają cię, gdy chcesz odkryć w sobie prawdę?

Znajdź ludzi, którzy rozumieją Twoją potrzebę rozwoju.

3. Wyznaczanie swoich celów

O wyznaczaniu celów mówi się bardzo wiele. Są dziesiątki książek, blogów i filmów na YouTube, jak spełniać swoje marzenia. Ale tylko jeżeli jesteśmy głęboko w rozwoju osobistym, możemy stwierdzić, jakie naprawdę mamy marzenia. Czego naprawdę chcemy. 

Jeśli nie jesteś blisko siebie, prawdopodobnie Twoje marzenia nie należą do Ciebie. To marzenia innych ludzi.

Odkryj więc, jakie są Twoje własne cele. Cele zgodne z Twoimi potrzebami.

Rozwój osobisty to droga do lepszego siebie

Czym więc jest rozwój osobisty? Dla mnie to droga, która prowadzi do stania się lepszą wersją samego siebie. 

Jestem z natury osobą introwertyczną i każde szkolenie to dla mnie ogromny stres (trudno uwierzyć, prawda?). Dzięki pracy nad sobą jestem teraz w stanie wejść do sali szkoleniowej w głębokim skupieniu i choć kontakt z dużą grupą obcych mi ludzi jest poza strefą mojego komfortu, nauczyłam się panować nad lękiem i zachowywać głęboki spokój.

Najgorszą rzeczą, którą słyszę, jest stwierdzenie: „No ja już taki/taka jestem”. To od ciebie zależy, jaką osobą jesteś. Jeśli coś Ci w sobie przeszkadza, i mówisz, że nic nie da się z tym zrobić, tak naprawdę lekceważysz możliwość zmiany.

Oczywiście na drodze rozwoju osobistego pojawia się mnóstwo zakrętów. To nie jest prosta droga. Na pewno nieraz zdarzy ci się z tej z drogi zejść, pójść w niewłaściwym kierunku czy się zatrzymać. Ale najważniejsze, aby na tę drogę wrócić i znów nią podążać. Jeśli masz ustalone zasady, katalog moralny, będziesz wiedzieć, jak znów wejść na drogę rozwoju osobistego. 

Jeśli wejdziesz na drogę rozwoju osobistego, to o wiele prościej będzie ci pokonywać przeciwności losu. Ja zmieniłam swoje życie o 180°. W pewnym sensie wróciłam do czasów dzieciństwa, kiedy niewiele wystarczało, żeby poczuć się szczęśliwym. 

Bo rozwój osobisty to praca nad sobą swoim charakterem, nad umiejętnością słuchania innych ludzi, nad realizacją naszych własnych celów – krok po kroku, ze spokojem w sercu i uczciwością.

Wiem, że jestem na właściwej ścieżce i będę nią podążać. 

Czego i Tobie życzę. 

Kto to jest Coach ICF?

Kto to jest Coach ICF?

Coach ICF (International Coach Federation) to profesjonalista w dziedzinie coachingu, który uzyskał certyfikację od jednej z najbardziej...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz